שינוי גדול מתחיל בצעד קטן

הודעתך נשלחה

תשובה תישלח אליך בימים הקרובים

מרכז מחקר צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות

 מרכז מחקר צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות

 

שם המרכז:

מרכז מחקר צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות

 

שם המרכז באנגלית:

Tzahar - Palm Beach Research Center for Judaism-Based Social Sciences

 

 

רקע:


כתבי הקודש של הדתות והמסורות הרוחניות ככלל וכתבי הקודש של היהדות בפרט אוצרים ידע רב שנתגבש במהלך אלפי שנים על ידי חכמים שעסקו במדעים השונים, ובפרט במדעי החברה העוסקים באורחות חייו של האדם. ידע זה נזנח במאה ה-18 בתקופת ההשכלה ובתהליך המחקר המדעי (Scientism) על בסיס ההנחה שיש להחליף את החשיבה הדתית בחשיבה רציונלית. מאז אותם ימים, עושה רושם שהאקדמיה ועולם המחקר מתעלמים מידע זה ומיכולתו לתרום להבנתן ופתרונן של תופעות אישיות וחברתיות. התעלמות זו ממחישה במידת מה את הניתוק של האקדמיה מחוכמת ההמונים, בעוד סקר בינלאומי שכלל יותר מ-230 מדינות מוצא שכ-84% מאוכלוסיית העולם, ילדים ומבוגרים משתייכים לקבוצה דתית ולמעשה מנהלים את חייהם לפי ידע זה (Pew Research Center, The Global Religious Landscape, 2012).

בעשורים האחרונים, ניתן לראות ניצנים של שינוי בדמותם של מחקרים רבים המתארים את תרומתם של דת ורוחניות במגוון תחומים כמו: שיפור ושימור הבריאות הנפשית והבריאות הפיזית, טיפול בהפרעות ומחלות נפש, שיקום וטיפול ומניעת פשיעה. כתבי הקודש של הדת היהודית זוכים גם הם לתשומת לב וישנם כותבים המגייסים כתבים אלו על מנת להציג רעיונות, מודלים ותפיסות שונות בתחומי הפסיכולוגיה, הקרימינולוגיה, המשפט, החינוך ועוד. עם זאת, ניתן לראות כי רק לעתים נדירות מתבססים הכותבים על הפרדיגמה היהודית המציעה נקודת מבט שונה, והבנה ומשמעות ייחודיים של היות בעולם. הפילוסוף היהודי אליעזר ברקוביץ (2009), מתייחס לכך וכותב כי השקפת העולם היהודית מציגה עמדה עקבית ועצמאית, העומדת מול הזרמים המרכזיים בפילוסופיה המערבית, שחולשתן היא חוסר יכולתן בהעמדת בסיס משכנע דיו לעשייה מוסרית.

 

מטרת מרכז המחקר:

מרכז מחקר זה נועד לקדם מחקר אוניברסלי, תיאורטי ויישומי המחבר בין רעיונות ועקרונות בכתבי הדת היהודית לכלל תחומי החיים- ובעיקר למדעי החברה והרוח, לרבות תחומים כגון פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, משפט, חינוך ועוד. מרכז המחקר נוסד בשנת 2020 במסגרת שיתוף פעולה בין המכללה אקדמית צפת לבין שותפות צח"ר (צפת, חצור הגלילית וראש פינה) פאלם ביץ' - תכנית של הסוכנות היהודית שמטרתה העיקרית היא חיבור ושיתוף פעולה בין הקהילות.

 

 

פעילויות מרכז המחקר:

  1. עידוד מחקר בתחומי המרכז באמצעות מענקי מחקר - בכל שנה יופצו 4 קולות קוראים המזמינים חוקרים הפועלים במסגרת מוסד אקדמי מוכר בארץ או בחו"ל, לבצע מחקר בנושאים שונים ומגוונים בהתבסס על מקורות ביהדות. מאמרים שייתפרסמו ממחקרים אלו יציינו את תרומת מרכז המחקר.
  2. כנס בין-לאומי שנתי- בכל שנה יתקיים כנס אקדמי בינלאומי שבין היתר יעסוק במחקרים המתבצעים במסגרת מרכז המחקר.
  3. גיוס משאבים- מרכז המחקר יפעל לגיוס משאבים נוספים מקרנות חיצוניות למען הרחבת פעילותו.
  4. גיבוש שיתופי פעולה- מרכז המחקר יחתור לשיתוף פעולה בינלאומי עם חוקרים ומרכזי מחקר ברחבי העולם.
  5. תוכניות ארוכות טווח לשילוב בין-דתי- לאחר התבססותו של מרכז המחקר, נשאף לשילובן של דתות ומסורות רוחניות נוספות תוך מיקוד באיתור רעיונות משותפים.

 

מרכז הלימוד לצד מרכז המחקר:

לצד הפעילות המחקרית האקדמית, מרכז המחקר יפעל גם בלימוד ופירסום ידע בקהילה הרחבה בתחומי מדעי החברה המתבססים על מקורות היהדות. פעילות זו תכלול מפגשי לימוד משותפים בין הקהילות צח"ר ופאלם ביץ' וכן יצירה של מאמרי דעה קצרים המציעים נקודת מבט ייחודית על נושאים שונים ממדעי החברה בהתבסס על מקורות היהדות. פירוט מישורי הפעילות במרכז הלימוד:

  1. פרסום מאמרי דעה בתחומי המרכז- בכל שנה יופצו 6 קולות קוראים הפונים לציבור הרחב לכתיבה של מאמר דעה בנושאים בעלי חשיבות ממגוון תחומי מדעי החברה מנקודת מבט יהודית. כותבי המאמרים הנבחרים יזכו בפרס כספי. מאמרים אלו יפורסמו ויופצו באופן מקוון (כתב עת מקוון/ ספר דיגיטלי שנתי).
  2. סדנאות ושיעורים משותפים מקוונים- עבור קהילות צח"ר ופאלם ביץ' בנושאים הנחקרים במרכז. לצורך כך, יוזמנו בכל שנה 4 מרצים אורחים למפגשי הלימוד המשותפים.

 

חברי מרכז המחקר:

ד"ר יצחק בן-יאיר - יו"ר מרכז המחקר, החוג למדעי ההתנהגות, המכללה האקדמית צפת

izikcc@gmail.com

פרופ' נתי רונאל – החוג לקרימינולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן

ד"ר סטיבן זוסמן – החוג למנהל ציבורי, אוניברסיטת בארי פלורידה

הרב ד"ר בניהו ברונר – ראש בית המדרש, המכללה האקדמית צפת

ד"ר איתמר תיאודור – החוג הרב תחומי, המכללה האקדמית צפת

פרופ' רינת קיטאי-סנג'רו – החוג למשפטים, המכללה האקדמית צפת

 

חברי מרכז הלימוד

ד"ר יצחק בן-יאיר- יו"ר מרכז הלימוד, המכללה האקדמית צפת

ד"ר נהורה עמר - יו"ר וועדת ההיגוי שותפות צח"ר פאלם ביץ', הפקולטה לרפואה בגליל

ד"ר סטיבן זוסמן - החוג למנהל ציבורי, אוניברסיטת בארי פלורידה

שיראל בקבני - דוקטורנטית בביה"ס לפסיכולוגיה, אוניברסיטת חיפה, חברת וועדת ההיגוי צח"ר פאלם ביץ'

 

ד"ר יצחק בן-יאיר - יו"ר מרכז המחקר, החוג למדעי ההתנהגות, המכללה האקדמית צפת

(צילום: יוני לובלינר)

 

 

פרס מרכז הלימוד צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות לשנת 2021

 

אנו שמחים להציג את הזוכים בפרס מרכז הלימוד צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות לשנת 2021.
לאחר שחברי ועדת ההיגוי התכנסו ובחנו את תקצירי המאמרים שנשלחו אלינו, הם בחרו מתוכם את ארבע ההצעות שהתאימו ביותר למטרות מרכז המחקר, העוסק במדעי החברה.
הראשונה, היא ד"ר איילת נאה, שזכתה בפרס עבור הצעת המאמר שלה בנושא: 'לשם ייחוד' – הייחוד בספר הזוהר כמודל לאיחוד התודעה בהתמודדות עם בעיות הסחת הדעת של תקופתנו.


ד"ר איילת נאה היא פסיכולוגית קלינית ומדריכה, חוקרת ומרצה בתחומי החסידות והקבלה, פסיכולוגיה ותיאוריות פסיכואנליטיות, וחוקרת בקבוצת המחקר של הקתדרה לחקר החסידות ע"ש ר' לוי יצחק מברדיטשב, אוניברסיטת בר אילן.
ד"ר נאה היא גם מרצה בתוכנית ההכשרה לפסיכותרפיה דינאמית בשירות הפסיכולוגי של האוניברסיטה העברית ומלווה דוקטורנטיות במדעי היהדות בתוכנית 'משכילות', מכון הרטמן בירושלים.

זוכה נוסף בפרס מרכז הלימוד צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות לשנת 2021, שזכה עבור הצעת המאמר שלו בנושא: "נושא ההסתה בתורה", הוא עודד לוין, בעל תואר ראשון בחינוך לתורה שבעל פה. 

לכל זוכה בפרס מוענקים 500 דולרים מטעם מרכז הלימוד שליד מרכז המחקר צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות.

 

We are delighted to present the first four opinion article winners of the Tzahar-Palm Beach Research Center For Judaism Based Social Sciences for 2021.


Members of the steering committee examined the summaries of the articles sent to us and then selected from among them the four proposals that best suited the goals of the Research Center.
Winning Article Title: '"For the sake of unifying" – Unification in the Zohar as a Model for a Psychic Means of Coping with Media-Induced Distractions".


Dr. Ayelet Naeh is a clinical psychologist, a researcher and lecturer in the fields of Hasidism and Kabbalah, psychology and psychoanalytic theories, and a part of the research group of the Rabbi Levi Yitchak of Berdichev Chair of Hasidic Studies, Bar Ilan University.
Dr. Naeh is also a lecturer at the dynamic psychotherapy training program of the Hebrew University Psychological Service, and a doctoral Instructor at the Shalom Hartmann Institute’s "Maskilot Program".

Another article winner of the Tzahar-Palm Beach Research Center For Judaism Based Social Sciences for 2021 is Mr. Oded Levin
for his winning article: "Incitement in Torah".