לימודי אופטומטריה בצפון - כל התשובות לשאלות - המכללה האקדמית צפת
שינוי גדול מתחיל בצעד קטן

חובה

הודעתך נשלחה

תשובה תישלח אליך בימים הקרובים
לימודי אופטומטריה בצפון לימודי אופטומטריה בצפון

לימודי אופטומטריה בצפון - כל התשובות לשאלות

העיניים הן בין האיברים המתוחכמים ביותר בגוף האדם. הן מקנות את היכולת לחוות את העולם על כל צורותיו וגווניו השונים בכל יום מחדש. אך העיניים לא רק מספקות הצצה לעולם שבחוץ אלא למה שמתחולל בפנים, בגוף שלנו - הן מעידות על קיומן של בעיות בריאותיות שונות. 

שמירה על בריאות העין ועל איכות הראיה קיבלה משמעות חדשה בשנים האחרונות, כאשר האדם החל להקיף עצמו במסכים, לנצל אותם למגוון צרכיו: עבודה, פנאי, לימודים ואט אט לפגוע בתפקוד התקין של עיניו. אי לכך, הביקוש לאופטומטריסטים איכותיים ומקצועיים הלך וגבר. כיום העוסקים בתחום נהנים מעבודה מתגמלת בתעשייה משגשגת.

לימודי אופטומטריה בצפון - מה זה בעצם אופטומטריה?

אופטומטריה היא מקצוע קליני העוסק באבחון לקויות ופתולוגיות במערכת הראיה, באמצעות מכשור אופטי מתקדם וטכנולוגיות משוכללות, לרבות: תשבורת בעיניים (האופן שבו קרני האור מכנסות ברשתית העין), מוטוריקת עיניים, וכמו גם בזיהוי סימנים למחלות שבאות לידי ביטוי בעיניים כמו לחץ דם, מחלות כבד או סוכרת. 

למצבים אלו הוא מוסמך בהענקת פתרונות מותאמים - הנפקת מרשם למשקפיים, עדשות מגע, או במקרה הצורך, הפנייה לרופא מתאים (רופא עיניים, נוירולוג, רופא משפחה) להמשך טיפול - במטרה למנוע אובדן ראיה. המקצוע צמח על רקע פיתוחים בתחומים הקשורים לחקר פעילות העין האנושית - אופטיקה, מדעי הראיה (המשיקים לתחומים רפואיים כגון נוירולוגיה, מיקרוביולוגיה וכן הלאה), ציוד אופטי, אמצעי דימות שונים, מקצועות טיפול בעיניים.  

מה לומדים בחוג לאופטומטריה?

מסלול תואר ראשון באופטומטריה (B.Optom) נלמד במסגרת הפקולטה למקצועות הבריאות במכללה האקדמית צפת, אורכו הוא 4 שנים ומטרתו היא להכשיר אופטומטריסטים מהשורה הראשונה, באמצעות יישום שיטות לימוד חדשניות, מותאמות לפיתוחים ותגליות המאה ה-21 בתחום האופטומטריה, תוך השמת דגש מיוחד על האוכלוסייה המקומית ועל הצרכים הבריאותיים הייחודיים לה.

הלימודים בחוג לאופטומטריה הם רב תחומיים - מקנים ידע תיאורטי עשיר בתחומי המדע הבסיסי, בקורסים כדוגמת אנטומיה כללית, ביולוגיה של התא, או מבוא למדעי המוח. לצד זה, הם נהנים מהעשרה במדעי הראייה, וכמובן בתחום האופטומטריה, בקורסים כגון: מכשור רפואי מתקדם, תרגול עדשות מגע, מעבדת אופטיקאות. את הידע התיאורטי הרחב שהם צוברים בקורסים השונים, הסטודנטים והסטודנטיות שלנו מיישמים ומתרגלים בזמן אמת במסגרת ההתנסות הקלינית שלהם.

מכלול הקורסים במכללה האקדמית צפת מועברים מפי סגל מרצים מרשים, המורכב מאופטומטריסטים מובילים מהארץ ומהעולם, מדענים העוסקים בחקר הראיה, ורופאי עיניים (אופתלמולוגים) מוסמכים - שמספקים לסטודנטים והסטודנטיות שלנו מבט על התעשייה ממקור ראשון, וחווית למידה אותנטית. 

להפוך לאופטומטריסטים מיומנים ב-3 שלבים

הסטודנטים והסטודנטיות עושים את צעדיהם הראשונים בתחום האופטומטריה כבר מהשנה הראשונה. תחילה הם לומדים שיטות ונהלי עבודה במעבדות החוג, ובהמשך הדרך הם מבצעים התמחות במרפאות עיניים חיצוניות. ההתנסות הקלינית בחוג לאופטומטריה מתנהלת במתכונת של 3 שלבים:

 

  • תרגול התחלתי במעבדות החוג - הסטודנטים מבצעים בדיקות ראיה ראשוניות לחבריהם לספסל הלימודים (שנים א'-ב').

 

  • צעדים ראשונים בעבודה עם מטופלים - בשנים ג' ו-ד' מדריך קליני מלווה את הסטודנטים בעודם מבצעים בדיקות ראיה ומנפיקים מרשם למשקפיים ועדשות מגע למטופלים במרפאות החוג.

 

  • התחלת הכשרה במרפאות עיניים חיצוניות - השלב השלישי והאחרון של תהליך ההכשרה מתרחש פחות או יותר בשנות הלימודים השלישית והרביעית, ובמסגרתו הסטודנטים עוברים התמחות במרפאות עיניים בבתי החולים השונים בצפון, וצוברים מוניטין וניסיון קריטי עם מטופלים בסביבת העבודה הטבעית של האופטומטריסט.

ללמוד אופטומטריה בצפון ולהרוויח המון

הסטודנטים בחוג לאופטומטריה נהנים מסביבת לימודים מעשירה ומעצימה המספקת להם את מיטב הכלים: תקופת הכשרה מעשית ארוכה ומעמיקה, סביבה טכנולוגית מתקדמת הכוללת ציוד אופטי משוכלל, יחס אישי וליווי מקצועי, אווירה פסטורלית וקסומה - בזכותם הם יכולים למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בהם, להגיע להישגים מרשימים בתחום ולצאת מהמכללה ישירות לתעשייה.

 שאלות ותשובות בנושא לימודי אופטומטריה בצפון

מהם תנאי הקבלה למסלול תואר ראשון באופטומטריה?

צעירים מהצפון המעוניינים להתמקצע באופטומטריה צריכים להציג ממוצע בגרויות או מכינה קדם אקדמית של 80 ומעלה, ציון פסיכומטרי של 550 או 520 משוקלל, עם 85 באנגלית לפחות. במידה והמועמדים מגיעים עם תואר ראשון קודם, עליהם להציג ממוצע 80 או יותר (חשוב לציין כי תינתן עדיפות לבעלי תואר ראשון עם זיקה לתחום). מועמדים שעומדים בדרישות אלו מוזמנים לראיון קבלה, ואם הם עוברים גם אותו בהצלחה - הם מתקבלים למסלול הלימודים, ויכולים להתחיל כבר בשנה האקדמית הקרובה.  

אני רוצה להתחיל לימודי אופטומטריה ויש לי תעודות סיום לימודים מחו''ל, האם אני עדיין יכול להירשם?

בהחלט. במקרה של תעודת סיום תיכון ממדינה אחרת, כל שצריך לעשות הוא להציג אישור ממשרד החינוך המעיד על כך שדיפלומה זו היא שוות ערך לתעודת בגרות ישראלית. במקרה זה תינתן עדיפות לבעלי תעודת סיום על יסודי שלמדו מתמטיקה, ביולוגיה, כימיה ופיזיקה ברמת 4 יחידות או יותר. לעומת זאת, מועמד שעשה בחינה פסיכומטרית בשפה שאינה עברית, נדרש לעבור מבחן יע''ל עם ציון 100 לפחות.

כל מועמד שלמד בבית ספר ששפת הלימוד בו איננה עברית, מחויב לקחת קורס סמסטריאלי בשם ''הבעה עברית'', בשנה הראשונה לתואר ולהשלים אותו עד סופה, כתנאי להמשיך את לימודי האופטומטריה. 

מה אפשר לעשות עם תואר באופטומטריה בשוק העבודה?

בוגרי החוג לאופטומטריה נהנים משפע הזדמנויות להתפתח, לצמוח ולגדול באחד התחומים המבוקשים ביותר בתעשייה כיום. הם יכולים להשתלב במרפאות עיניים ציבוריות בקופות החולים, בקליניקות פרטיות, במחלקות עיניים בבתי חולים, בחנויות האופטומטריה. 

בנוסף התואר מאפשר לבוגרינו לסלול את דרכם לאחת מעשרות חברות הסטארט אפ בתחום הראייה ובריאות העין, או לתרום מהידע והניסיון העשיר שלהם לתעשייה האופטית, ולעבוד בתחומי הפיתוח והמחקר בחברות מובילות כדוגמת ''שמיר'' ו-''עדשות חניתה''. ולבסוף, בוגרי התוכנית יכולים להרחיב אופקים בלימודי המשך בתחום, לגשת לתואר שני ושלישי בחקר הראיה.