שינוי גדול מתחיל בצעד קטן

חובה

הודעתך נשלחה

תשובה תישלח אליך בימים הקרובים
צילום המחשה: באדיבות www.pixabay.com

תואר שני בניהול מערכות בריאות (M.H.M)*

צילום המחשה: באדיבות www.pixabay.com

לימודי תואר שני בניהול מערכות בריאות (M.H.M)

  • משך הלימודים בתוכנית:
    שנתיים
  • ימי לימוד:
    ימי חמישי

מערכת הבריאות בישראל ובעולם היא משמעותית לכל אחת ואחד מאיתנו ועוסקת בתחומים רבים ומגוונים. בתקופה האחרונה, עוברת מערכת הבריאות בישראל תמורות רבות ומוצבת מול אתגרים מורכבים. יש חשיבות להכשרה אקדמית ומקצועית בניהול מערכות בריאות, במטרה לשפר אותה לטובת הכלל. על מנת לבנות דור חדש של מנהלי מערכות הבריאות בישראל. כזה שיהיה כשיר לנווט את המערכת ולנהל ביעילות ובאפקטיביות את השירותים במרכזים הרפואיים, בבתי החולים, בהנהלות קופות החולים, במרפאות הקהילתיות ובכל יתר המוסדות העוסקים בתחום. לפניכם כל הפרטים החשובים על ניהול מערכות בריאות, כולל תוכנית הלימודים, היתרונות והסיכוי לפתח קריירה בתחום.


מה זה ניהול מערכות בריאות?


בין שהתחלתם להתעניין בלימודים בתחום מערכות הבריאות ובין שאתם עוד מתלבטים לגבי העתיד האקדמי שלכם, חשוב להבין קודם כל ניהול מערכות בריאות מה זה בעצם?


ניהול מערכות בריאות הוא לימוד ותרגול של הובלה וארגון שירותי בריאות ומוסדות רפואיים, ביעילות. מוסדות אלו כוללים גם בתי חולים וגם ספקי שירותי בריאות אחרים כמו מרפאות קהילתיות, חברות ביטוח בריאות ומוסדות מחקר. 


המטרה העיקרית בסיום לימודי ניהול מערכות בריאות, היא היכולת לגבש ולספק שירותי בריאות באיכות גבוהה, תוך אופטימיזציה של משאבים. זהו תחום מרתק, המקיף מגוון רחב של תת-תחומים, החל בניהול משאבי אנוש ותכנון פיננסי ועד פריסת טכנולוגיה ובקרת איכות. במכללה האקדמית צפת, בנינו תוכנית המותאמת לאתגרי מערכת הבריאות בישראל המאה ה-21, המשלבת לימודי כישורי ניהול מתקדמים, בד בבד עם לימוד הדגשים המתבקשים לצרכי ניהול מערכת מיוחדת, מורכבת וחשובה מעין זו.


נושאי לימוד ניהול מערכות בריאות


כשזה נוגע לתחום של ניהול מערכות בריאות נושאים רבים נלמדים במהלך התואר השני. תוכנית הלימודים עשירה ודינמית ובמכללות איכותיות כמו המכללה האקדמית צפת, היא מותאמת כדי להיות רלוונטית לזמן הלימודים וכדי לעמוד באתגרים העכשוויים בתחום מערכות הבריאות. 


במהלך תואר בתחום של ניהול מערכות בריאות נושאים מגוונים מקבלים התייחסות, עיון ברשימת הקורסים תגלה את ההדגשים הללו, כולל נושאים ייחודיים וחדשים המתאימים לזמן ולמקום כגון: "מדיה ושירותי בריאות בזמני רגיעה ומשבר", "אי שוויון בריאותי" ו"חדשנות עסקית בשירותי הבריאות", טיפול ממוקד מטופל", "היבטים מגדריים בבריאות" ועוד. 


האם כדאי ללמוד ניהול מערכות בריאות?


בחירת תחום לימודים גבוהים הוא מהלך שיש לבצע אותו תוך תשומת לב לפרטים והקשבה פנימית מלאה לצרכים, לרצונות ולשאיפות האישיים של כל אחד. לכן, הגיוני מאוד שבמהלך הבדיקה לגבי מסלולי לימוד שונים, תעלה ההתלבטות האם כדאי ללמוד ניהול מערכות בריאות?


חשוב לזכור כי הביקוש למנהלי מערכת בריאות מיומנים דוחק מתמיד, במיוחד בישראל, שבה מערכת הבריאות דינמית מאוד ונתקלת באתגרים מורכבים. התוכנית מיועדת לבעלי מקצוע במערכת הבריאות, שכבר עובדים בתחום הבריאות: רופאים, אחיות ועוד, ולכאלה שמעוניינים להצטרף אליה ומוכנים לאחוז במושכות ולהשתלב בתפקיד ניהולי בארגוני בריאות השונים, הן ציבוריים והן פרטיים, במטרה להצעיד את המערכת למקום טוב יותר לטובת כל האזרחים בישראל, כאשר המכנה המשותף לכולם הוא השאיפה לקריירה מעניינת ומתגמלת, בעלת ערך ומשמעות. 


אם אתם שואלים את עצמכם האם כדאי ללמוד ניהול מערכות בריאות, זכרו כי מטרת הלימודים היא לפתח דור חדש של מנהלי מערכת בריאות שיוכלו להוביל ארגוני בריאות ציבוריים ופרטיים לעבר שיפור וייעול, לטובת כלל האזרחים. אם מטרה זו מתיישבת עם השאיפות האישיות שלכם, כנראה שאתם בכיוון הנכון. 


ניהול מערכות בריאות תנאי קבלה


כשזה נוגע לתחום של ניהול מערכות בריאות תנאי קבלה ללימודים הם היבט חשוב. כדי להגיש מועמדות ללימודים, המועמדים צריכים להיות בעלי תואר ראשון. ניסיון מקצועי בתחום הבריאות הוא לרוב עדיף, אך לא חובה.


איזו עבודה יש בניהול מערכות בריאות?


אין ספק שבכל הנוגע לתחום של ניהול מערכות בריאות עבודה היא הנושא הבוער ביותר משום שמטבע הדברים, הציפייה היא להתברג במשרה נשחקת בתחום, עם סיום הלימודים. עם תואר שני בניהול מערכות בריאות, נפתחים אפיקים שונים בקריירה. כבוגרי לימודי ניהול מערכות בריאות עבודה ממתינה לכם בבתי חולים, חברות ביטוח ועוד. תוכלו לנהל שירותים במרכזים רפואיים, לפקח על מרפאות קהילתיות, להוביל ספקי ביטוח בריאות ולהניע חידושים בכל מערכת הבריאות בישראל. כך יהיה לכם חלק משמעותי בשיפור איכות החיים של מילוני אנשים ותוכלו לחוות סיפוק ומימוש עצמי בכל היבט בעבודה.

צור קשר

ראש התוכנית
פרופ' אוסקר אמבון
Oscar.Em@Zefat.ac.il
יועצת אקדמית ומזכירת התוכנית
גב' לריסה רחמן
Larisar@Zefat.ac.il
למתעניינים ולמועמדים חדשים:
מרכז הכוונה והרשמה
1-800-344-544

תוכנית לימודים לתואר שני מערכות בריאות

פרופ' אוסקר אמבון (צילום: אשר אלמקייס)
ראשית דבר: 'ואהבת לרעך כמוך'. מטרת הרפואה היא לעזור לזולת

פרופ' אוסקר אמבון

ראש התוכנית לתואר שני בניהול מערכות בריאות (M.H.M)

פרופ' אוסקר אמבון