לימודי מדעי המעבדה הרפואית - תואר ראשון במדעי המעבדה הרפואית | המכללה האקדמית צפת
שינוי גדול מתחיל בצעד קטן

חובה

הודעתך נשלחה

תשובה תישלח אליך בימים הקרובים
תואר ראשון במדעי המעבדה הרפואית

תואר ראשון במדעי המעבדה הרפואית

תואר ראשון במדעי המעבדה הרפואית

לימודי תואר ראשון במדעי המעבדה הרפואית | אודות התואר

  • B.Sc במדעי המעבדה הרפואית
    התכנית מתאימה למועמדים ללימודים ארבע-שנתיים ברפואה בישראל ובוטרינריה באוניברסיטת קישיצה, סלובקיה

מדעי המעבדה הרפואית הינו מסלול מקצועי המתפתח עם השנים כמקצוע מרכזי במערכת הבריאות, דבר שבלט
במיוחד בעקבות מגיפת הקורונה.

מאחר וכ-70-80% מההחלטות הרפואיות מבוססות על תוצאות מעבדה, ישנה עלייה גדולה במגוון ובכמות הבדיקות ובשיטות האבחון והמחשוב. אי לכך, ישנו צורך גובר והולך בבוגרים אקדמאים עם מיומנות בתפעול של מכשור מתוחכם, תוך שימוש במערכות מידע מתקדמות ובסיסי מידע נרחבים ברשת. בנוסף, הדרישות מעובדי המעבדות הרפואיות מחייבות בהכרה מרבית ויסודית של גורמי המחלה, סוגי המחלות כולל מחלות מטבוליות וגנטיות, אפידמיולוגיה של מחלות, כולל הבסיס הביוכימי והמולקולרי למחלות זיהומיות, וממאירות.

תוכנית הלימודים מבוססת על השקפת עולם מקצועית סדורה, המשלבת בין שני אשכולות דיסציפלינריים מרכזיים, אשר מפתחים בקרב בוגרי התוכנית השקפת עולם מקצועית וערכית. החוג נועד להכשיר עובדי מעבדה ברמת ידע גבוהה ביותר במדעים ובתחומי המעבדה הקלינית, המסוגלים להשתלב במעבדות מחקר, ובמעבדות הקליניות בתחומי הרפואה והביולוגיה. ביסודה, התוכנית הינה דינאמית ומתפתחת, ומתייחסת למעברים מהמעבדה המסורתית-שמרנית, למעבדה אוטומטית וממוחשבת - תוך דגש על אימוץ אסטרטגיות של חדשנות, יצירתיות ויזמות. התוכנית ממוקדת בהכשרת עובדי מעבדה אשר יתפסו את מעמדם כנותני שרות מיטבי ללקוח ולמערכת. העיקרון המנחה במתן השירות המעבדתי שאותו אנו מטמיעים בקרב בוגרנו, הינו לתת את המענה ההולם והבדיקה המתאימה, בזמן הנכון ובאיכות המרבית. כמו כן, הבוגר ישאף למקצועיות ומקצוענות ולהתפתחות מתמדת, תוך מיצוי הכלים לפיתוח יוזמות בריאותיות חדשניות.


לימודי המעבדה הרפואית: מטרת לימודים


להכשיר עובדי מעבדה רפואית בעלי תואר אקדמי עם מיומנות בעבודה בתחומים השונים של המעבדות הרפואיות.
להקנות ידע תיאורטי ומעשי בביצוע וניתוח תוצאות של בדיקות בכל התחומים הקליניים, כגון: מיקרוביולוגיה, ביוכימיה, אימונולוגיה, המטולוגיה, ביולוגיה מולקולארית, גנטיקה, פתולוגיה ועוד.
להקנות הבנה מעמיקה לגבי המחלות הזיהומיות והפתולוגיות, הנגרמות בבני אדם על מנת לתת לתלמיד כלים לחשיבה עצמאית, ביקורתית ויצירתית לגבי הבדיקות, שנעשות במעבדה.
להקנות לתלמידים את הכלים לביצוע בדיקות בצורה איכותית, תוך בקרת איכות מתאימה, בטיחות וניהול סיכונים מושכלים, וכן להקנות להם כלים להתנהגות אתית מקצועית.


מדעי המעבדה הרפואית: תוכנית לימודים


תכנית הלימודים הינה תלת-שנתית. תכנית הלימודים הינה ובנויה על רצף מקצועות הגיוני החל ממקצועות הבסיס וכלה במקצועות מתקדמים. בשנה השלישית ישנם גם קורסי בחירה וסמינריון להשלמת הלימודים. הלימודים מתבצעים באמצעות הרצאות, תרגילים וכן במעבדות לימוד לסטודנטים.
החל מהסמסטר השני של שנה ג' ובמשך הקיץ שלאחריו, לאחר גמר הלימודים התיאורטיים, הסטודנטים חייבים בהכשרה מעשית במעבדה רפואית מוכרת לסטאז' ע"י משרד הבריאות, בבתי החולים או בקופות החולים. משך ההכשרה המעשית היא מינימום של 600 שעות נטו. בהכשרה המעשית הסטודנט עובר הסתכלות, לימוד תהליכים, קבלת הסברים, הרצאות מקדימות לעבודה בכל תחום ועוזר לעובדי המעבדות. הסטודנט עושה בפועל את רב הבדיקות הרוטיניות ולומד את הקריטריונים לאישור תוצאות המעבדה. ההכשרה המעשית מקנה זכות להסמכה על ידי משרד הבריאות כעובד מעבדה מוסמך.

תנאי קבלה:

את תנאי הקבלה יש לקבל ממרכז ההכוונה וההרשמה של המכללה.

אפשרויות תעסוקה לאחר מדעי המעבדה הרפואית:


בוגר המכללה המסיים את לימודיו עם תואר ראשון, זכאות לרישיון עבודה, ניסיון מעשי, מיומנויות אישיות, וידע נרחב על מערכת הבריאות בכלל והמעבדות הקליניות בפרט יוכל להשתלב בכל נושא קליני ולהתקדם מקצועית עד לניהול מעבדה. הבוגר יהיה בעל יכולת להמשיך וללמוד לתארים גבוהים יותר. כמו כן, מאחר ובתוכנית נלמדים כל מקצועות הליבה, יוכל להתקדם ללימודי רפואה במסלולי לימוד ארבע שנתיים. אפשרויות התעסוקה הן מגוונות וקיים ביקוש בצפון הארץ למקצוע זה.

הבוגר יכול להשתלב:

* במעבדות מחקר בתחומי הרפואה ומדעי החיים
* במעבדות קליניות בבתי החולים ובקהילה
* במעבדות הרפואיות לבריאות הציבור
* בתעשיות ביו רפואיות וביו טכנולוגיות
* בחברות תרופות ובתעשייה הפרמצבטית
* בהמשך לימודים במסלול ה-4 שנתי ברפואה בארץ או בחו"ל
* בלימודים לתארים מתקדמים של M.Sc. ו- Ph.D. במדעי החיים / בביוטכנולוגיה / מדעי הבריאות

צור קשר

ראשת החוג
פרופ' מירה ברק
mirabarak@Zefat.ac.il
סגנית החוג
ד"ר הדר נוימן
hadar.ne@zefat.ac.il
יועצת אקדמית ומזכירת החוג
גב' לריסה רחמן
Larisar@Zefat.ac.il
למתעניינים ומועמדים חדשים
1-800-344-544
hahvana@zefat.ac.il

מידע שימושי

קיילא קפלן

בוגרת החוג למדעי המעבדה הרפואית

”ההשקעה בסטודנטים ובציוד ניכרה“

הבחירה שלי ללמוד בחוג למדעי המעבדה הרפואית נבעה מכך שרציתי ללמוד תחום שיעניין אותי באופן אישי.
ההשקעה בסטודנטים ובציוד ניכרה ולחוג נבנו מעבדות לימוד חדישות עם מיטב המכשור המקצועי

ליאור חניה

מדעי המעבדה הרפואית

”לפגוש אנשים ממקומות שונים ומתרבויות מגוונות“

"לרכוש השכלה גבוהה בעיר בה גדלתי והתחנכתי זהו יתרון, אך לפגוש אנשים ממקומות שונים ומתרבויות מגוונות זוהי זכות !"

המרצים שלנו