• תמונה

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

1/05/2017

המכללה האקדמית צפת התייחדה היום עם זכר הנופלים במערכות ישראל, הטקס התקיים ברחבת 'בית וואהל' במכללה, בהשתתפות מרצים, סטודנטים, אנשי סגל ומנהלה, ותושבי צפת.

 

הטקס המרגש שאורגן ע"י מירי פורת, מנהלת המכינות הקדם אקדמיות, ובהנחיית עידית גרינברג-פרג'ון, נפתח בהדלקת משואת הזיכרון ע"י ציון אוחנה והורדת דגל המדינה לחצי התורן ע"י רפי וקנין. סטודנטים הלומדים במכינות הקדם אקדמיות ובמכללה קראו פרקי שירה ואומר, והרכב מוזיקאלי מיוחד צחי הר נבו והדס אלימלך הופיע בקטעי נגינה ושירה מרגשים.

 

פרופ' חיים ברייטברט, נשיא המכללה האקדמית צפת אמר בטקס "בנינו מדינה לתפארת וחברה דמוקרטית למופת אך האיומים והסכנות לא חלפו. עודנו נאוימים מקרוב ומרחוק, אך נמשיך לעמוד מול הסכנות ונוכל להן. אנו המעט בעמים, זכינו לבנים אשר בעוז רוחם ומסירות נפשם זיכו את עמנו בתקומה. ללא הבנים שנפלו, לא היה עתיד לילדים שיוולדו. אנו מבכים וכואבים את נפילתם, ומתברכים במורשת שהותירו אחריהם, מורשת של חיים המאפשרת את חיינו כעם וכמדינה בארץ הזו. מורשת, שצו נוקב בצידה להפוך כל אבן למען סלילת הדרך אל השלום".

 

שמואל הר נוי, מנכ"ל המכללה אמר כי שבעת הימים המחברים בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, הם ימי תשובה של עם ישראל בעת החדשה. זמן לחשבון נפש לאומי. "בצוואתם בקשונו הנופלים לזכור שהורי הנופלים נושאים את משא השכול שנים רבות יום יום עד לכתם מעולמנו. לזכור שאין לנו זכות לעזוב חזית של סולידריות ודאגה, לכל אחד ובכל מקום, לזכור שאין לנו זכות לעזוב את החזית המבקשת לעצב את זהותנו ואת יהדותנו כמדינה יהודית, לזכור לכבד את צוואתם של הנופלים שהורו לנו ליצור כאן מדינה וחברה למופת, צוואה שלצערנו אנו עדיין מתקשים למלא, אך בואו היום נבטיח, ביום קדוש זה, שנעשה כל שביכולתנו לקיום צוואתם. זו חובתנו ומחויבותנו".

 

עבדו סואעד, יו"ר אגודת הסטודנטים אמר בטקס "נזכור אנו אחים ורעים אשר יחד יצאו עמנו בפלוגות הלוחמים. אנחנו חזרנו והמה לא ישובו עוד. החללים השאירו לנו במותם צוואה להמשיך הלאה, לחיות ולשמוח ולא לשקוע בזיכרונות הקשים ובכאב השכול. יש להביט קדימה, להמשיך לחיות ולעשות מתוך תקווה לעתיד טוב יותר. כי במותם ציוו לנו את החיים".

 

קטי גרשט, ראש לשכת נשיא המכללה, לשעבר קצינה בפיקוד צפון, העלתה את זכרו של אולג שייחט ז"ל, חייל ששרת עמה באותו אגף בבסיס, אשר נחטף ונרצח על רקע לאומני ע"י חברי תא טרור, בהיותו חייל בשירות חובה, בדרגת רב"ט והוא בן 20 בלבד. לאחר חיפושים אינטנסיביים שנמשכו כשבוע ימים, אחד ממאות המתנדבים שחיפשו אחריו, איתר את גופתו של אולג. "אולי אם לא הייתי מאשרת את החלפת המשמרות, אולג היה איתנו היום? ואולי לא. לעולם לא אדע. החיים לפעמים מתכננים לנו תוכניות אחרות. במקרה של אולג החיים תכננו לו מסלול במתכונת מקוצרת, מקוצרת מידי. הוא תמיד מגיע אליי, גם בשמחה וגם בעצב. משהו בי נשאר יחד עימו באותה המשמרת הלילית ובאותם הימים שקדמו לה, כשהייתי רואה אותו בכל בוקר, מחייך ואומר לי :"קטיה, קטינקה, את הקצינה הכי טובה בפיקוד".

בטקס השתתפו הודיה הרוש ויובל ניסן בקטעי קריאה.

תפילת יזכור נשא חגי בן שמעון .

פרק תהילים קרא חיים דהן.

אמירת  קדיש ותפילת 'אל מלא רחמים' נשא חיים האופט.

תודות לכל מי שהשתתף בארגון הטקס המרגש.

 

הקישור לצילומים:

 

https://drive.google.com/drive/folders/0B7p0ORDhcewuZnItN0h1d2xJVWc

 

 

 

 

עוד בנושא זה...

עבור לתוכן העמוד